De komende maanden kunt u in ’t Kypmantsje steeds een aantal interviews lezen met ondernemers uit IJlst die lid zijn van Ondernemersvereniging IJlst. Ongemerkt is er veel kwaliteit en vakmanschap aanwezig in onze bedrijvige stad en daar vertellen de ondernemers graag meer over. Deze maand een interview met Technisch Bedrijf Bakker IJlst. Meer informatie over Ondernemersvereniging IJlst kunt u vinden op www.ijlst.nu.

Technisch bedrijf Bakker IJlst,

gevestigd aan Zevenpelsen 25, IJlst (www.bakker-ijlst.nl)

 

2014-bakker-02


Een interview met Tjerk en Age Bakker

Hoe lang zijn jullie al in IJlst gevestigd?

Onze over-overgrootvader, Tjerk, en zijn broer Gooitzen zijn in 1904 met het bedrijf gestart in het pand van Sijperda aan de Zevenpelsen. In 1911 werd het huidige pand aan Zevenpelsen gekocht. Per 2013 hebben wij het bedrijf overgenomen van onze ouders Sibbele en Tine Bakker. Wij zijn daarmee de zesde generatie in dit familiebedrijf.

Jullie werken nu vooral met staal. Sinds wanneer is dat?

Vroeger werd een windmolen gebruikt als aandrijving voor draaibanken en zaagmachines om houtproducten zoals blokken, masten en pomponderdelen te fabriceren. De producten werden per praam naar Sneek vervoerd om daar op de markt te worden verkocht. Wegens de concurrentie in de houtbewerking zijn de broers eigenlijk al vrij snel overgestapt op staal en waren ze een van de eersten die stalen windmolens produceerden. Deze werden gebruikt voor polderbemaling. Er zijn nog steeds windmolens in Friesland met ‘Gebroeders Bakker windmolenfabriek IJlst’ op de vaan. Dat zijn nu rijksmonumenten.

Hoe zijn jullie bij de recreatievaart terecht gekomen?

Pake Tjerk en zijn broer Piet zagen wel een markt in de recreatievaart en zijn zich daarop gaan richten. Van wiekenrad naar scheepschroef bleek een kleine stap. Mensen kunnen nu bij ons terecht voor het inbouwen van motoren, boegschroeven, schroefasinstallaties en dergelijke. We hebben ook een winkel voor alle technische scheepsbenodigdheden.

Wat vinden jullie als jongste generatie belangrijk?

Het allerbelangrijkste is natuurlijk dat we klanten snel kunnen helpen wanneer ze een probleem hebben met hun boot. We zijn allebei goed opgeleid en zijn van jongs af aan altijd bij de zaak betrokken geweest en hebben zo ontzettend veel ervaring opgedaan. Hierdoor kunnen we vakwerk en maatwerk leveren. We repareren, reviseren, vervangen en maken onderdelen eventueel zelf op maat. We zijn dealer van merken als Solé en Perkins. Van deze motoren – maar ook van andere motoren – hebben we veel onderdelen in huis. Daarnaast hebben we van de meest voorkomende keerkoppelingen de meeste onderdelen op voorraad waardoor we de klant snel kunnen helpen.

Hoe zien jullie de toekomst?

Het gaat momenteel erg goed. De recessie heeft ons door onze unieke positie gelukkig maar weinig beïnvloed. We zijn één van de weinige bedrijven die scheepsschroeven repareert en verstelt. Verder mogen we voor vele collega’s naast de schroeven ook de keerkoppelingreparaties en het draaiwerk verrichten. Dit proberen we zo goed mogelijk in stand te houden en waar mogelijk uit te breiden. Via onze website is het tegenwoordig ook mogelijk om producten in onze webshop te kopen. Deze webshop willen we de komende tijd verder uitbreiden tot een compleet programma scheepsartikelen. Verder zijn we nog volop bezig met het maken van kleine modellen windmolens voor polderbemaling. Deze worden nog steeds veel toegepast in natuurgebieden, plas-dras land en achteraf in polders. Ook op dit gebied blijven we innoveren, want met die molens is alles allemaal begonnen!

 
 

1 reactie

  1. Diana schreef:

    Hallo,
    Ik ben erg verrast met jullie informatie die ik heb gelezen. Helaas ben ik vorig weekend mijn schroef verloren en ben op zoek naar een schroef! Ik heb een Amstel Kruiser met een linkse schroef 20×13, 19×13 of 19×14 zou ook kunnen, hebben jullie er misschien 1 op voorraad? De kindervakantie is begonnen en hoop er snel weer mee te kunnen varen. Ik ben een vrouw alleen en heb de boot pas, dus nog niet zo thuis in deze wereld. Kunnen jullie me advies of informatie geven om aan een liefst 2e hands anders nieuwe schroef geven?
    Ben benieuwd wat jullie mij te bieden hebben.

    groetjes, Diana Slot